JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Rower w firmie się opłaca

Jeżeli Twój biznes wymaga ciągłego przemieszczania się po zatłoczonym mieście, a Ty najwięcej czasu spędzasz stojąc w korku pomyśl o zakupie jednośladu. Szybciej dotrzesz do kontrahentów, nie będziesz martwił się o znalezienie miejsca parkingowego, jak również będziesz mógł skorzystać z odliczenia podatku oraz odpisów amortyzacyjnych.

Co prawda nie każdy biznes pozwala na to, aby przemieszczać się rowerem. Jeśli jednak w przypadku Twojej firmy jest to możliwe, warto się zastanowić nad korzyściami, które płyną z takiego rozwiązania. Do kosztów podatkowych można zaliczyć wszelkie wydatki, które przedsiębiorca ponosi w celu uzyskania przychodu, więc nic nie stoi na przeszkodzie by zaliczyć do kosztów firmy zakup roweru i odliczyć od niego podatek VAT. W przypadku zakupu roweru, można skorzystać z pełnego odliczenia VAT-u. Warto pamiętać, że przedsiębiorca może dokonać takiego zakupu zarówno dla siebie jak i dla swoich pracowników. Rower ten podobnie jak samochód zostaje wpisany jako środek trwałym firmy i występuje możliwość dokonania od niego odpisów amortyzacyjnych. Jeśli cena jednośladu nie przekroczy 3,5 tys. złotych amortyzację można rozliczyć jednorazowo. Jeśli koszt będzie jednak wyższy amortyzację należy rozłożyć w czasie.

Co ważne, fakt posiadania firmowego samochodu nie wyklucza możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej dodatkowo jednośladu. Ważne jest by taki zakup miał wskazany związek z prowadzoną działalnością i był gospodarczo uzasadniony. Interpretacja przepisów podatkowych przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy potwierdza, że zakup jednośladów dotyczy zarówno rowerów jak i skuterów czy motocykli i nie wprowadzona ograniczeń dotyczących ich wartości.

Czytaj dalej