JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Jak ująć parkingi i autostrady w firmowych rozliczeniach?

Z podróżami służbowymi poza zakupem samego pojazdu i kosztami paliwa wiążą się również opłaty za przejazd autostradami lub za postój w strefie płatnego parkowania. W jaki sposób należy je rozliczyć w firmie? Wszystko zależy od tego kto i jakim samochodem podróżował.

Jeśli pracownik podróżował własnym samochodem dylematem jest czy należy zwrócić poniesione koszty za przejazd autostradą czy parking korzystając ze zwolnienia z podatku w pełnej kwocie czy też nie? Tak. W przepisach rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, opłat za autostrady i parkingi nie ma w katalogu wydatków związanych z używaniem samochodu. Z dalszej części rozporządzenia wynika, że należy je zaliczyć do innych niezbędnych wydatków związanych z podróżą służbową. Zatem zwrot poniesionych z tego tytułu opłat przysługuje pracownikowi oddzielnie, w wysokości faktycznie poniesionej. Stanowi również przychód zwolniony od podatku w pełnej wysokości, a nie w ramach limitu kilometrów związanego z używaniem samochodu.

Czy pracodawca również rozliczy te wydatki w kosztach w pełnej wysokości? Niestety nie. W przeciwieństwie do pracownika, zwrot opłat za parking i autostrady stanowi u pracodawcy koszt podatkowy w ramach wydatków związanych z używaniem samochodu tzw. kilometrówki. To z kolei oznacza, że nie może on być uwzględniany w kosztach w wysokości faktycznie poniesionej.

Czytaj dalej