JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Sezonowa działalność gospodarcza. Co z nią zrobić po wakacjach?

Zbliżają się wakacje - to dobry czas żeby otworzyć własny biznes. Możesz pomyśleć o sezonowej działalności jak otwarcie budki z goframi czy lodami w jednej z nadmorskich miejscowości lub hotelu dla psów we własnym domu. Pewnie zastanawiasz się czy sezonowa działalność gospodarcza wymaga rejestracji a po sezonie będziesz mógł ją zawiesić?

Zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej każda działalność, która ma charakter zarobkowy, jest związana z wytwarzaniem, budowaniem, handlem lub dostarczaniem usług i jest wykonywana w sposób ciągły wymaga rejestracji. Zatem sezonowość nie zwalnia Cie z obowiązku rejestracji Twojej firmy. Najprostszą i najszybszą formą będzie założenie jednoosobowej działalności przez wpis do CEIDG. Swoją działalność będziesz mógł rozpocząć już w dniu złożenia wniosku.

Sprawdź czy rodzaj działalności, którą chcesz rozpocząć nie wymaga jednak spełnienia dodatkowych obowiązków jak przykładowo zgody inspektora sanitarnego w przypadku budki z goframi lub obowiązek zdobycia koncesji na sprzedaż alkoholu jeżeli chcesz otworzyć bar przy plaży.

Po zakończeniu wakacji nie musisz wyrejestrowywać działalności aby uniknąć opłat przed następnym sezonem. Możesz zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy, a jej wznowienie nie wyklucza możliwości ponownego skorzystania z tego prawa. Pamiętaj jednak, że zawiesić działalność możesz tylko w sytuacji, gdy nie zatrudniasz żadnych pracowników w ramach stosunku pracy.

Czytaj dalej