JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Elastyczny czas pracy – korzystne rozwiązanie?

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczny czas pracy, którego możliwość została wprowadzona nowelizacją kodeksy pracy pod koniec 2013r. Jakie mogą być zatem korzyści płynące z takiego uregulowania czasu pracy w Twoje firmie?

Elastyczny czas pracy pozwala na zorganizowanie pracy w przedsiębiorstwie na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest wyznaczenie rozkładów czasu pracy, które przewidują różne godziny jej rozpoczynania. Drugi sposób, to określenie przedziału czasu, tzw. „widełek”, w których pracownik powinien rozpocząć pracę przykładowo między 8 a 10. Jednak niezależnie od trybu pracy, jako pracodawca musisz zadbać o zachowanie dobowych i tygodniowych norm pracy i wypoczynku, czyli 11 godzin odpoczynku w ciągu doby oraz do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu tygodnia. Z kolei wydłużenie okresu rozliczeniowego dają Ci możliwość ułożenia harmonogramu pracy nieprzekraczającego 40-godzinnego tygodnia pracy.

Wprowadzenie elastycznego czasu pracy w Twoim przedsiębiorstwie pozwoli na lepsze dostosowanie go do aktualnych spływających zamówień czy okresów wzmożonej aktywności Twojego przedsiębiorstwa, tym samym pozwoli na większą efektywność i konkurencyjność na rynku.

Elastyczny czas pracy jest też dobrym rozwiązaniem dla pracowników, choćby ze względu na możliwość wygospodarowania czasu przeznaczonego na załatwienie spraw prywatnych.

Według badań Ministerstwa Gospodarki w 2014 roku model ruchomego zatrudnienia wdrożyło jedynie 38% przedsiębiorstw i 25% instytucji publicznych, głównie w małych firmach, w hotelarstwie i gastronomii, usługach zdrowotnych i opiece społecznej.