JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Elektroniczny PIT już w tym roku

Od tego roku wypełnianie przez przedsiębiorców PIT ma być szybsze i obarczone mniejszą ilością błędów. Wszystko dzięki budowie elektronicznej administracji podatkowej. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 26 września 2014 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczając się w tym roku z ZUS dokumenty należy złożyć elektronicznie, w zamian otrzymamy wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe oraz usprawniona zostanie elektroniczna wymiana informacji.

Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015r. i zgodnie z nimi, przedsiębiorcy, którzy zatrudniają powyżej pięciu pracowników jak również rozliczają się korzystając z usług biur księgowych, będą musieli rozliczyć z urzędem skarbowym elektronicznie. Nowe przepisy dotyczą informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3, rocznego obliczenie podatku PIT-40 jak również deklaracji PIT-4R i PIT-8AR.

Natomiast małym przedsiębiorstwom, które zatrudniają do pięciu pracowników i rozliczają się samodzielnie pozostawiono możliwość złożenia dokumentów podatkowych w formie papierowej. Jeśli pozostaną przy tradycyjnym rozwiązaniu PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, PIT-40, PIT-4R oraz PIT-8AR należy złożyć do 2 lutego. Wyjątkiem jest IFT-3 które można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej.

W elektronicznym systemie zostały utworzone Uniwersalne Bramki Dokumentów, które pozwalają na złożenie jednorazowo zbiorczej informacji do 20 tys. dokumentów, za które przedsiębiorca otrzyma jedno poświadczenie odbioru dla całości wysłanych dokumentów. Dokumenty przekazane w formie elektronicznej mają usprawnić pracę US i automatycznie zapisywać dane w systemie dzięki czemu podatnicy będą otrzymywać wstępnie wypełnione zeznania podatkowe.