JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Kiedy carpooling podlega opodatkowaniu?

Carpooling, inaczej wspólne przejazdy stały się coraz bardziej popularne z uwagi na obniżenie kosztów przejazdu ograniczając tym samym ruch na drogach i zmniejszając emisję CO2. Czy w związku z oferowaniem takich przejazdów konieczne będzie zapłacenie podatku?

Założeniem wspólnych przejazdów jest podział kosztów podróży, w skład których wchodzi paliwo oraz opłaty drogowe pomiędzy wszystkich pasażerów. A zatem kierowca organizujący przejazd nie może uzyskać od pasażerów łącznie większej sumy niż wydatki, które poniósł na podroż, czyli nie może na nich zarabiać. W przeciwnym wypadku kierowca podlega podatkowaniu.

Aby przejazd można było nazwać carpoolingiem musi mieć charakter okazjonalny i odbywać się przy okazji podróży kierowcy, który nie zależnie od życzenia pasażerów taką podróż odbędzie, a wspólny przejazd pozwoli jedynie na zmniejszenie kosztów. To odróżnia carpooling od zorganizowanego transportu zbiorowego, który jako działalność gospodarcza jest nastawione na zysk.

W przypadku zorganizowania wspólnego przejazdu samochodem zarejestrowanym na działalność gospodarczą, bez znaczenia został on zarejestrowany na własną czy cudzą firmę, przejazd taki zawsze rodzi obowiązek odprowadzenia podatku od takiej działalności. Próba obniżenia kosztów podczas przejazdów samochodem służbowym grozi grzywną Urzędu Skarbowego.