JB Księgowość
Masz pytanie? Napisz do nas!

Obniżenie kosztów magazynowych przed cross-docking

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga dobrego rozplanowania kosztów związanych z całym łańcuchem logistycznym w procesie sprzedaży. Dla wielu przedsiębiorców problematycznym elementem jest magazyn ze względu na koszty związane z jego wybudowaniem lub wynajmem, ochroną, składowaniem towarów i robieniem zapasów. Pominięcie tego elementu mogłoby stać się źródłem oszczędności. Jak to jednak zrobić?

Jest to możliwe przy zastosowaniu cross-dockingu. To system dystrybucji pomijający w dużej mierze etap składowania towarów w magazynie. Towar jest dostarczany do magazynu, ale tylko w celu przeładowania i wysłania dalej. Czyli zamiast magazynowania jest to posortowanie i zmiana środka transportu towarów np. przeładowanie z ciężarówek na samochody dostawcze. W ten sposób nie gromadzisz zapasów bo towar jest dostarczany na bieżąco.

Główną zaletą tego rozwiązania jest zmniejszenie ilości magazynów co za tym idzie mniejsze związane z składowaniem towarów, tworzeniem zapasów czy ochroną magazynu. Jednak rozwiązanie to wymaga idealnej synchronizacji pracy dostawców, których produkty składają się na zamówienie końcowe oraz szybkiego grupowania dostaw i ich przeładunku. Dodatkowo nie masz również wpływu na sposób pakowane przesyłki możliwości oceny jej stanu przed wysłaniem do klienta. System jest korzystny głównie dla detalistów i małych firm, bo dzięki małej ilości towarów obniża się ryzyko powstania chaosu.